Bioshock 2

21. srpna 2014 v 16:02 | Yes Graphic ♫

» KOUPIT

VYDÁNÍ: 9. 2. 2010
PLATFORMY: PS3, XBOX 360, PC
2K

Uběhlo již deset let od havárie letadla a objevení tajemného majáku, který hrdinu prvního dílu - Jacka, poslal do podmořského města Rapture. Na první pohled se toho moc nezměnilo a samotný Rapture i nadále žije svým shnilým a zkaženým životem. Městem se prohánějí Spliceři, původní obyvatelé města, kteří zdegenerovali vlivem látky ADAM. Do toho všeho se zde vyskytují takzvané Little Sisters - malé asi 7mi leté holčičky, které s dlouhou jehlou v ruce hledají právě ADAM v mrtvých tělech - no a dívenky už si nedokážeme představit bez jejich masivních, ve skafandrech oblečených, ochránců zvaných Big Daddy nebo jak jim chráněnkyně říkají mistr Bubbles.


Zdání klame

Na první pohled je Eidolon kompletní balení netradičního zážitku. Máte tu undergroundovou hratelnost, kdy prostě jen jdete a hledáte útržky textu; "absenci" zápletky; vyprávění "čehokoliv" prostřednictvím symbolů a metafor a ještě k tomu je to celé obalené v minimalistické grafice. Jenže čím víc času ve hře strávíte, tím jistější si jste, že je to všechno zcela povrchní.

Nejcitlivější je v tomto případě grafika, která minimálně z obrázků vypadá opravdu zajímavě a atmosféricky. A dokonce i ve hře z ní budete chvíli mile překvapení. Během pár desítek minut se ale nadšení změní v nudu. Pravdou totiž je, že minimalistický design se dá udělat buď opravdu skvěle, nebo opravdu špatně. A Eidolon v tomto ohledu selhal.

Do přírody!

Eidolon má být meditativní survival zážitek. Pravdivý popis na Steamu nebo na stránce autorů by ale měl říkat: "Běžíte krajinou, která je ošklivá, kontraproduktivně jednoduchá a pustá. A když na něco narazíte, vypadá to, jako by to někdo splácal s jedním prstem v nose, jen aby se neřeklo."

Na své cestě jsem narazil na vraky aut, domy, velká stavení či trosky, ale bohužel všechno vypadalo jako pokusné objekty ze středoškolské hodiny informatiky - v podání ne příliš talentované třídy. Pocit, že někdo udělal pár modelů a pak je sázel neustále dokola v různých velikostech do krajiny, je bohužel akurátní za hranice snesitelnosti a zastiňuje veškeré potenciální dobré záměry. Nakonec vám v ústech zůstane pouze hořká pachuť faktu, že na vás někdo vydělal. Dokonce ani ona meditativní rovina hry jaksi chybí, protože putování krajinou nepůsobí ani z daleka autenticky.


Přežíváme?

Survival stránka hry se v podstatě stará o to, abyste nemohli neustále běžet kupředu, ale občas museli něco sníst nebo se vyspat. Pokud si ale přežívání spojujete s obtížností, běžte hrát něco jiného. Jakmile najdete rybářský prut, stačí nahodit a šance, že chytíte rybu je 100%. Voda je také skoro všude, takže hlad máte vyřešený, a to nemluvím ani o houbách a různých bobulích. V lese jsou také zvířata, některá nebezpečná, jiná plachá - prý. Pravdou je, že vyjma ptáků potkáte něco živého tak zřídka, že máte spíš pocit, že jde o chybu.

Přesně tak jsem si během hraní připadal každou chvíli. Říkal jsem si, že to přece není možné. Vždyť mezi indie hrami se nenosí takové fušerství. Malí vývojáři to nemají lehké, a tak se musí snažit, takže hra něco skrývá a jen ji hraju špatně. Hodiny mě přesvědčily o opaku. Eidolon nic víc nabízí. A je toho tak zatraceně málo, že soudní vývojáři by měli možná problém hru vypustit na internet zdarma, natož za ni chtít peníze (15 éček na Steamu).


Hodnocení: 8/10

Zprvu zajímavá a netradiční záležitost, které ale během pár minut dojde dech. Herního obsahu je v ní, co by se za nehet vlezlo, umělecký záměr zde slouží spíše jako omluva lenosti a ten zbytek by stěží vydal na freewarovku. Eidolon si na něco speciálního pouze hraje, neskočte jí na to.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama